Kalender

Kalender for skoleåret 2018/2019

 

August

14. 1. skoledag 8.45-11.05: 2.-9. kl., 11.30-13.15: Bh.kl.-1. kl.

15. Bh.kl.-6. kl. Fokusdage (ons-fre)

15. 7.-9. kl. Introtur (ons-fre)

22. 16.30-18.00 Forældremøde SFO

27. Bestyrelsesmøde

28. 2. kl. Håndboldkaravane (2 timer)

28. 17.00 – 19.00 Forældremøde 8. kl.

29. 17.00 – 19.00 Forældremøde bh. kl.

30. 17.00 – 19.00 Forældremøde 5.A

30. 19.00 – 21.00 Forældremøde 7. kl.

 

September

3. 17.00 – 19.00 Forældremøde 4. kl.

4. 17.00 – 19.00 Forældremøde 9. kl.

5. 17.00 – 19.00 Forældremøde 2. kl.

6. 17.00 – 19.00 Forældremøde 6. kl.

8. Sommersjov for bh.kl.-2.kl. og forældre

10. 7. kl. Bornholm, 8. kl. KBH (hele ugen)

10. 9. kl. Praktik (hele ugen)

11. 17.00 – 19.00 Forældremøde 5.B

13. 17.00 – 19.00 Forældremøde 1. kl.

18. 6. og 7. kl. Atletikdag

18. 8. kl. Erhvervsintro (Skills)

20. 17.00 – 19.00 Forældremøde 3. kl.

22. Arbejdsdag

25. Fokusdag

25. Bestyrelsesmøde

26. Fællesspisning i overbygningen

 

Oktober

8. 9. kl. London (hele ugen)

8. Bh.kl.-8. kl. “Miniby” (man-tors)

12. Bh.kl.-8. kl. Motionsdag

23. Forældresamtaler 2. kl. og 9. kl.

24. Forældresamtaler 1. kl.

24. Bestyrelsesmøde

30. Skolefotografering

25. 17.00 Møde for alle klasserepræsentanter

29. Forældresamtaler 4. kl.

30. Forældresamtaler 1. kl., 2. kl. og 9. kl.

 

November

5. Forældresamtaler 4. kl.

6. Forældresamtaler 5.A

7. Forældresamtaler 3. kl.

8. Forældresamtaler 3. kl. og 5.A

9. 9. kl. Projekt

12. 9. kl. Projekt (hele ugen)

12. 7.+8. kl. Danskfaglig uge (hele ugen)

13. Forældresamtaler 6. kl.

15. Forældresamtaler 6. kl.

20. Bestyrelsesmøde

21. Uddannelsesmesse 8. kl. (aftenarrangement for børn og forældre)

22. 12.00 – 13.30 9. kl. Uddannelsesmesse

23. 9. kl. standpunktskarakterer udleveres

27. Produktionsaften

29. Produktionsdag og -aften

30. Fokusdag

 

December

1. 14.00 – 16.30 Julebazar

4. Forældresamtaler 7. kl.

5. Forældresamtaler 5.B

6. Forældresamtaler 7. kl. og 8. kl.

6. Indskrivning til kommende bh.kl.

10. Forældresamtaler 5.B

11. 19.00 Juleklip

13. Forældresamtaler 8. kl.

19. Juleafslutning

27. 17.00-19.30 Juletræsfest

 

Januar

7. 8. kl. Øve-prøver (man-fre)

7. 9. kl. Terminsprøver (man-fre)

9. Forældresamtaler bh.kl.

14. Forældresamtaler bh.kl.

21. Bestyrelsesmøde

24. 19.00 Stort forældremøde

28. Bh.kl.-6. kl. Fokusdag

28. 7.-9. kl. Auschwitzdag

29. 8.+9. kl. standpunktskarakterer udleveres

31. 7.-8. kl. 24-timers-hockey (tors-fre)

 

Februar

25. Bestyrelsesmøde

 

Marts

4. Fastelavn

4. 9. kl. Alm. skema fra 12.30 – 14.55

3. Fastelavn

1. Forældreovertagelse

13. Fokusdag

18. Musicaluge for hele skolen (hele ugen)

21. 16.30-21.00 Musicalforestilling og skolefest

 

April

2. Fællesspisning i overbygningen

8. Bh.kl.-2. kl. Indskolingsuge (hele ugen)

8. 3.+4. kl. og 5.+6. kl. Projekt (hele ugen)

9. 7. kl. Faguge, 8. kl. Brobygning (hele ugen)

9. 9. kl. Faguge (hele ugen)

10. 16.00-18.00 Samtaledag

10. 19.00 Generalforsamling

12. 8. kl. Opsamling på skolen

27. Arbejdsdag

 

Maj

2. 9. kl. Skriftlig prøveperiode (2.-15.)

4. Landsmøde i Friskoleforeningen (lør-søn)

21. Fokusdag

23. 16.30-18.30 Besøg af ny bh.kl.

 

Juni

3. 9. kl. Mundtlig prøveperiode (1.-27.)

5. Grundlovsdag

7. Bh.kl.-6. kl. Fokusdag

7. 7.+8. kl. Projekt opstart

11. 7.+8. kl. Projekt (hele ugen)

11. Bh.kl.-6. kl. Fælleslejrtur (tirs-fre)

24. Bh.kl.-8. kl. Fokusdage (man-tors)

27. 18.00-20.00 Skoleafslutning+dimission

28. Sidste skoledag